Czy marihuana obniża ciśnienie krwi?

Czy marihuana obniża ciśnienie krwi? Można spotkać się z różnymi opiniami na temat jej wpływu na układ krążenia. W artykule sprawdzimy, co o tej kwestii mówią nam rzetelne badania naukowe.
czy marihuana obniża ciśnienie krwi

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o pozytywnym wpływie THC na nasz organizm. Dopuszczenie do użytku medyczne marihuany zdaje się potwierdzać te doniesienia. Wiele osób zastanawia się, czy marihuana obniża ciśnienie krwi. Zdania w tej kwestii są podzielone. 

Czy marihuana obniża ciśnienie krwi?

Do tej pory wykonano wiele badań, które miały potwierdzić wpływ marihuany na ciśnienie krwi. Wnioski z nich nie są jednak uznawane za jednoznaczne, a niekiedy nawet wzajemnie się wykluczają. 

W 2014 roku w American Journal of Cardiology opublikowano badanie, u którego uczestników zaobserwowano tymczasowy spadek ciśnienia krwi spowodowany paleniem marihuany. Miał wynosić około 7-8 mm Hg w przeciągu godziny od zapalenia suszu. To optymistyczny wniosek, który jednak nie znalazł potwierdzenia w innych wynikach badań. 

W 2017 roku na łamach British Journal of Clinical Pharmacology pojawiła się metaanaliza ponad dwudziestu badań, które dotyczyły wpływu marihuany na poziom ciśnienia krwi. Wyniki były niejednoznaczne i nie pozwoliły na potwierdzenie wniosku amerykańskich naukowców sprzed kilku lat. 

Podsumowując, nie można z całą pewnością stwierdzić, czy marihuana obniża ciśnienie krwi. Na każdy organizm THC działa jednak nieco inaczej, dlatego nie można wykluczyć takiego właśnie wpływu na konkretne osoby. 

Pozytywne działanie marihuany na organizm

Mimo że badania dotyczące obniżania ciśnienia przez marihuanę nie dały jasnych odpowiedzi, wiemy, że THC może mieć pozytywny wpływ na wiele czynników zdrowotnych. Stosowane w odpowiednich dawkach obniża przewlekły ból, redukuje negatywne skutki chemioterapii oraz wspiera osoby cierpiące na choroby neurologiczne (na przykład lekooporną padaczkę). 

Badania nad dokładnym wpływem marihuany na organizm człowieka są prowadzone nieustannie, dlatego możliwe, że w najbliższych latach poznamy więcej satysfakcjonujących odpowiedzi na nurtujące nas pytania. 

Zobacz też:  Czy palenie marihuany to grzech? Jak ten temat interpretują największe religie


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
konopia indyjska kwiat

Konopia indyjska – kwiat. Jakie posiada właściwości? Czy kwiatostan tej rośliny jest legalny?

Next Article
ustawy konopne

Ustawy konopne Polski i Komisji Europejskiej z 2022 roku – czy nadchodzą jakieś odczuwalne zmiany?

Related Posts