Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z rolnikszukatechnologii.pl
Stosowanie medycznej marihuany jest coraz popularniejszą praktyką w wielu krajach, w tym także w Polsce. Jednocześnie nie milką dyskusje na temat potencjalnych skutków ubocznych regularnego przyjmowania THC. Wiele osób zastanawia się, czy marihuana rozrzedza krew i tym samym stanowi niebezpieczeństwo dla osób borykających się z chorobami układu krążenia. Poznaj najważniejsze fakty na ten temat.
Jaki jest wpływ marihuany na organizm człowieka?
Przyjmowanie marihuany, czyli suszu z konopi indyjskich, ma realny wpływ na wiele funkcji naszego organizmu. Największe znaczenie ma tutaj główny składnik aktywny marihuany, czyli delta-9-tetrahydrokannabinol (THC). Ma on działanie psychoaktywne i może powodować zmiany nastroju, zachowania, myślenia oraz percepcji. Przy dłuższym stosowaniu może prowadzić również do zaburzeń pamięci i koncentracji.
To jednak nie wszystko. Badania wykazały, że marihuana ma wpływ także na układ sercowo-naczyniowy. Po jej spożyciu dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. To z kolei powoduje spadek ciśnienia krwi oraz zwiększenie jej przepływu przez organizm.
Czy marihuana rozrzedza krew?
Badania przeprowadzane na zwierzętach wykazały, że marihuana może mieć realny wpływ na proces krzepnięcia krwi. Stwierdzono, że stosowanie THC może prowadzić do obniżenia ilości płytek krwi oraz zmniejszenia natężenia czynników krzepnięcia. Z kolei CBD, którego w konopiach indyjskich jest znacznie mniej niż w siewnych, może zmniejszać ryzyko tworzenia się skrzepów.
Mimo wszystko warto pamiętać, że analogiczne badania przeprowadzone na ludziach nie przyniosły już tak spektakularnych wyników. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy marihuana rozrzedza krew, nie jest prosta. Z niektórych badań faktycznie wynika, że może ona zwiększać ryzyko krwawień. Inne z kolei wskazują, że korzystanie z niej nie ma najmniejszego wpływu na krzepliwość krwi u ludzi.
Czy marihuana rozrzedza krew? podsumowanie
Chociaż niektóre badania mogłyby na to wskazywać, to jednak nie ma jednoznacznych dowodów na to, że marihuana może mieć wpływ na proces krzepliwości krwi u ludzi. Mimo wszystko, jeżeli na co dzień przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe lub masz problemy z krzepliwością krwi przed skorzystaniem z medycznej marihuany koniecznie przedyskutuj tę kwestię z kardiologiem.
Zobacz także: