Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z agropedia.pl
Medyczna marihuana od kilku lat przepisywana jest pacjentom również w Polsce. Przed rozpoczęciem użytkowania wielu z nich stara się zgromadzić jak najwięcej informacji na temat jej skutków jej działania. Przede wszystkim tych psychoaktywnych. Czy medyczna marihuana ma THC? Podpowiadamy!
Czym jest THC?
THC to skrót od tetrahydrokannabinolu, który jest najważniejszym związkiem występującym w marihuanie. Należy do grupy kannabinoidów, czyli związków chemicznych, które występują naturalnie w roślinach z rodzaju Cannabis
THC ma działanie psychoaktywne. Oznacza to, że oddziałuje na układ nerwowy, a tym samym wpływa na percepcję oraz funkcje poznawcze osoby, która korzysta z marihuany. Może mieć wpływ na zdolność podejmowania decyzji i koncentrację.
Czy medyczna marihuana ma THC?
Tak. Co więcej, to właśnie THC jest tym związkiem aktywnym, który sprawia, że medyczna marihuana ma działanie terapeutyczne. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje na to, że tetrahydrokannabinol może łagodzić ból, redukować objawy stwardnienia rozsianego, czy łagodzić nudności i wymioty związane z chemioterapią.
Jednocześnie nie można zapominać, ze THC jest substancją psychoaktywną. Właśnie dlatego pacjenci otrzymujący medyczną marihuanę są zazwyczaj bardzo wnikliwie monitorowani przez lekarza. Regularnie stosuje się u nich badania przesiewowe. Dawka suszu jest dobierana indywidualnie w taki sposób, aby jego stosowanie nie prowadziło do dezorientacji i problemów z koncentracją, czy pamięcią.
Medyczna marihuana w Polsce
Wiemy już, czy medyczna marihuana ma THC. Warto jednak powiedzieć kilka słów na temat jej statusu prawnego w naszym kraju. W Polsce środek ten jest legalny, ale dostępny tylko na receptę i stosowany pod nadzorem lekarza. Produkty medycznej marihuany muszą spełniać wyśrubowane standardy jakościowe i być zarejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Jak widać, chociaż medyczna marihuana zawiera THC, można stosować ją bez większych obaw. Pacjenci w okresie chemioterapii lub ci chorujący na AIDS, stwardnienie rozsiane, czy chorobę Parkinsona zawsze otrzymują dokładne instrukcje stosowania marihuany od lekarza prowadzącego. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie bój się zadawać pytań. Stosowana pod nadzorem marihuana jest całkowicie bezpieczna.
Zobacz także:
- Medyczna marihuana a jazda samochodem. Co warto wiedzieć?
- Marihuana w Czechach – fakty i mity na temat legalności konopi u południowych sąsiadów
- Recepta na marihuanę – kto i kiedy ją otrzyma?
- Medyczna marihuana – jakie schorzenia są nią leczone, kto może dostać receptę i jak przebiega leczenie medyczną marihuaną?
- Bóle głowy a medyczna marihuana