1 gram marihuany wydaje się ilością bardzo małą. Czy faktycznie tak jest? A może ta niewielka porcja wystarczy już zarówno do palenia, jak i sprowokowania ewentualnych problemów z prawem? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie gruparolnik.pl
1 gram marihuany – dużo czy mało?
Jak to właściwe jest – 1 gram marihuany to dużo czy mało? Jak zawsze: to zależy. Jeśli myślisz o paleniu suszu z konopi indyjskich, 1 gram to najmniejsza możliwa do kupienia dawka. To tzw. jedna „działka” – porcja, którą stanowi mały pąk suszu najczęściej wciśnięty w niewielką plastikową torebkę. Surowiec pozyskuje się z kwiatostanu konopi.
Jednak ten 1 gram marihuany nabiera większego znaczenia, kiedy zostanie przy tobie znaleziony przez policję. Zgodnie z prawem za jedną porcję uznaje się już 0,15 grama marihuany. Wobec tego, jeśli masz przy sobie 1 gram suszu dla organów ścigania i sądu będzie tak, jakbyś miał przy sobie aż 7 porcji towaru!
Konopie w Polsce – czy zawsze ich posiadanie oznacza karę pozbawienia wolności?
W Polsce posiadanie nawet 0,01 grama marihuany jest karalne. Nie wolno także hodować konopi indyjskich, sprzedawać ani rozdawać suszu. Za posiadanie dowolnej ilości marihuany grozi kara do 3 lat więzienia, z kolei za jej rozprowadzanie – nawet 10 lat!
Zdarza się jednak, że nawet jeśli policjanci znajdą porcje marihuany, posiadająca je osoba uniknie więzienia. Kiedy możesz liczyć na wyrozumiałość systemu? Jeśli funkcjonariusz policji znajdzie przy tobie niewielką ilość marihuany, która najprawdopodobniej zostałaby wykorzystana na użytek własny, ty nie byłeś dotąd karany, a okoliczności miały niski stopień społecznej szkodliwości, jest duża szansa na umorzenie postępowania. Jednak nawet w takiej sytuacji będziesz musiał pojawić się na komisariacie i złożyć zeznania. Posiadanie marihuany może też skłonić policję do przeszukania twojego domu, aby upewnić się, że naprawdę nie ma w nim większych ilości narkotyków.
Grzywna, więzienie czy wolne konopie – przepisy prawa dotyczące marihuany na świecie
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii w polskim prawie zawiera dość restrykcyjne przepisy. A jak jest w innych miejscach na świecie?
Dość liberalnie do kwestii posiadania narkotyków podchodzą nasi sąsiedzi. W Niemczech teoretycznie nie wolno posiadać marihuany. W praktyce jednak każdy kraj związkowy ustalił limit ilości narkotyków, którego posiadanie nie jest przestępstwem a wykroczeniem. I tak np. w Berlinie można mieć przy sobie do 15 gramów marihuany. Najsurowsze przepisy obowiązują w Meklemburgii Pomorzu-Przednim. Tutaj wolno ci posiadać tylko 6 gramów (a więc nawet mniej niż ćwierć uncji) marihuany.
W Czechach posiadanie niewielkiej ilości marihuany również nie jest uważane za popełnienie przestępstwa. W tym kraju „niewielką ilość” interpretuje się przy tym jako „poniżej 10 gramów”.
A uważana za liberalną Holandia? Tutaj niewielka ilość, którą do niedawna można było bez problemu kupić w tzw. coffeeshopach to zaledwie 5 gramów.
Czy istnieją w Europie i na świecie kraje, w których marihuana jest legalna? Oczywiście! Zarówno medyczne stosowanie konopi, jak i rekreacyjne palenie skrętów jest w pełni dopuszczalne np. na Malcie. Większych problemów z dostępem do marihuany nie będziesz miał również w Hiszpanii (choć tutaj oficjalnie swobodny dostęp do marihuany nie jest legalny).
A na świecie? Legalizacja marihuany już dawno miała miejsce m.in. w Kanadzie, Meksyku, Chile czy Brazylii. Zapalić będziesz mógł również na terenie Australii i USA – pamiętaj jednak, że w tych krajach prawo karne nie jest w tej kwestii jednoznaczne, więc sprawdź najpierw lokalne przepisy!
Legalizacja posiadania narkotyków – tak czy nie?
Zarówno w Polsce, jak i w wielu innych wciąż toczy się dyskusja na temat możliwości legalizacji rekreacyjnego zażywania marihuany. Obrońcy obecnego status quo, czyli zakazu legalnego palenia, wskazują na to, że ułatwiony dostęp nawet do miękkich narkotyków mógłby spowodować wzrost ich spożycia – zwłaszcza wśród młodzieży. A ta grupa społeczna uzależnia się od ich działania najszybciej.
Z kolei zwolennicy legalizacji marihuany w Polsce i na świecie obalają tę przesłankę. Wg badań i tak coraz więcej osób (głównie młodych) sięga po susz z konopi. Teraz jednak pozyskują go z nieznanych źródeł. Często ma on więc kiepską jakość, a do tego sporo substancji toksycznych. Zalegalizowanie marihuany pozwoliłoby lepiej kontrolować dopuszczane do sprzedaży produkty – i w ten sposób zadbać o zdrowie palaczy.
1 gram marihuany to teoretycznie niewielka ilość. Na razie jednak w Polsce jej posiadanie może wiązać się ze sporymi kłopotami – w naszym kraju legalna jest jedynie marihuana medyczna.
Zobacz także:
- Marihuana w Czechach – fakty i mity na temat legalności konopi u południowych sąsiadów
- Holandia: marihuana i jej dostępność. Najważniejsze informacje
- Kara za posiadanie marihuany – czy zawsze trzeba się z nią liczyć?
- Legalizacja marihuany: Niemcy coraz bliżej!
- Legalizacja marihuany – jak wygląda aktualna sytuacja konsumpcji i upraw konopi indyjskich?