Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym polski-farmer.pl
Temat korzystania z używek przez kobiety karmiące piersią jest bardzo często poruszany w publicznym dyskursie. Najczęściej jednak porusza się kwestię picia alkoholu i palenia papierosów. A co z THC? Ile marihuana utrzymuje się w mleku matki? Podpowiadamy.
Ile marihuana utrzymuje się w mleku matki?
Główny składnik aktywny marihuany, czyli THC, przenika do mleka matki i utrzymuje się w nim przez okres, który może różnić się od siebie w zależności od wielu indywidualnych czynników. Mowa tu o kwestiach takich jak:
- częstotliwość palenia;
- ilość przyjętej substancji;
- masa ciała;
- metabolizm organizmu;
- sposób przyjmowania THC.
W zależności od wyżej wymienionych kwestii marihuana utrzymuje się w mleku matki przez okres od kilku do nawet kilkunastu tygodni od ostatniego palenia. Właśnie dlatego kobieta, która decyduje się na palenie marihuany, powinna przerwać karmienie piersią i nie wznawiać go, dopóki THC nie zostanie całkowicie usunięte z jej organizmu
Czy karmiące matki mogą palić marihuanę?
Zdecydowanie nie. Zarówno matki karmiące, jak i osoby ciężarne powinny zrezygnować z przyjmowania THC. Jest to substancja psychoaktywna, która przenika przez łożysko i przedostaje się do pokarmu. Może wpływać negatywnie na rozwój płodu lub niemowlęcia.
Marihuana w mleku matki może powodować u dziecka niepokój i problemy ze snem. Istnieje także ryzyko negatywnego wpływu na rozwijający się układ nerwowy malucha. Nawet jeżeli z początku nie zauważysz żadnych przykrych symptomów, to długotrwałe konsekwencje, takie jak trudności w nauce, zaburzenia uwagi, czy inne problemy rozwojowe mogą zaważyć na całym życiu niemowlęcia.
Marihuana utrzymuje się w mleku karmiącej matki nawet do kilkunastu tygodni. Jeżeli więc planujesz karmienie piersią, zrezygnuj czasowo z korzystania z przyjmowania THC.
Zobacz także: