Czy dobrym pomysłem jest legalizacja marihuany? Niemcy uważają, że tak! Dlatego też już od kilku lat w Bundestagu powraca temat wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie. W najbliższym czasie prace mają przyspieszyć. Kiedy można spodziewać się wprowadzenia zmian? Sprawdzamy!
Legalizacja marihuany – Niemcy zmienią prawo?
Niemal w każdym kraju co pewien czas powraca temat legalizacji marihuany. Niemcy idą jednak o krok dalej. Koalicja SPD, FDP i Partii Zielonych planuje przedstawić projekt ustawy, która ma zupełnie zmienić prawo i zezwolić na posiadanie marihuany. Politycy przewidują, że nowa ustawa wejdzie w życie już w 2024 roku.
Główny argument, jaki przemawia za wprowadzeniem zmian, to… pieniądze! Obecnie palacze oraz osoby, które po raz pierwszy pragną spróbować marihuany, muszą pozyskiwać ją z nielegalnych źródeł. Gdyby jednak konopie indyjskie można było sprzedawać tak samo jak inne używki (np. kawę czy papierosy), znacząco wzrosłyby wpływy z podatków do państwowego budżetu.
Nie bez znaczenia jest także wpływ marihuany na zdrowie zażywających ją osób. Ta pochodząca z nieznanego źródła często zawiera dodatek toksycznych substancji, które w skrajnych przypadkach mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia. Legalna marihuana będzie musiała spełniać odpowiednie normy. Palacze skorzystają więc z jej zalet bez obaw zatrucie toksynami.
Przeciwnicy legalizacji marihuany wskazują na to, że ułatwiony dostęp do niej może stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Konieczne więc będzie wprowadzenie odpowiednich limitów i ograniczeń, które uniemożliwią nieletnim dokonywania zakupów.
Posiadanie marihuany w Niemczech – czy obecnie to przestępstwo?
Jakie przepisy obowiązują w Niemczech obecnie? Posiadanie marihuany jest nielegalne. Jednak każdy z krajów związkowych wprowadził własne tzw. limity tolerancji. I tak w Berlinie za przestępstwo uznaje się posiadanie większej ilości marihuany niż 15 gramów. W Nadrenii Północnej Westfalii i Bremie można mieć przy sobie do 10 gramów marihuany. Najbardziej restrykcyjne przepisy obowiązują z kolei w Meklemburii Pomorzu-Przednim – tutaj przestępstwem staje się posiadanie ponad 6 gramów marihuany.
Czy faktycznie u naszych zachodnich sąsiadów uda się przeprowadzić legalizację marihuany? Niemcy podchodzą do pomysłu z ostrożnym optymizmem. Zyskał on wielu zwolenników, choć część społeczeństwa i polityków wciąż pozostaje nieprzekonana. Warto jednak śledzić rozwój sytuacji i sprawdzać jak zmienia się postrzeganie posiadania marihuany – być może do porozumienia uda się dojść szybciej niż wydaje się sceptykom.
Zobacz także:
- Marihuana w Czechach – fakty i mity na temat legalności konopi u południowych sąsiadów
- Legalizacja marihuany – jak wygląda aktualna sytuacja konsumpcji i upraw konopi indyjskich?
- Czy 1 gram marihuany to już przestępstwo? Przepisy w Polsce i na świecie
- Holandia: marihuana i jej dostępność. Najważniejsze informacje
- Ustawy konopne Polski i Komisji Europejskiej z 2022 roku – czy nadchodzą jakieś odczuwalne zmiany?