Czy leczenie medyczną marihuaną naprawdę przynosi dobre efekty? Wiele zależy od rodzaju choroby oraz twojego organizmu. Dowiedz się, kiedy najczęściej zlecana jest medyczna marihuana i jakie schorzenia leczy się przy jej pomocy.
Kiedy leczenie medyczną marihuaną ma sens?
Które schodzenia warto leczyć z wykorzystaniem marihuany medycznej? Na razie żadna oficjalna lista takich chorób nie istnieje. Podstawą do podjęcia leczenia (a także wystawienia recepty) jest więc opinia lekarza prowadzącego. Jeśli medyk uzna, że konkretna choroba prawdopodobnie wynika z dysfunkcji układu endokannabinoidowego i lecznicza marihuana może te dysfunkcje (albo ich objawy) łagodzić, może wystawić receptę. Najczęściej konopie indyjskie wykorzystywane są pomocniczo przy leczeniu takich schorzeń jak: astma, depresja, migrena, anoreksja, toczeń, padaczka lekooporna, stwardnienie rozsiane, jaskra, zaburzenia snu czy choroba Parkinsona. Medyczna marihuana, z uwagi na jej silne działanie przeciwbólowe, stosowana bywa również u pacjentów z nowotworami (nawet po chemioterapii).
Lista schorzeń, przy których pacjenci mogą odczuć i docenić przeciwbólowe działanie medycznej marihuany jest jednak dużo dłuższa!
Kto otrzyma receptę na marihuanę, a jakie są przeciwwskazania?
Czy trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki, aby uzyskać receptę i móc rozpocząć terapię medyczną marihuaną? W zasadzie nie. Wystarczy przedstawić lekarzowi kilka dokumentów:
- historię choroby;
- orzeczenie lekarskie z diagnozą;
- aktualne wyniki badania krwi;
- listę przyjmowanych już leków.
Na tej podstawie oraz przeprowadzonego w gabinecie wywiadu, lekarz zdecyduje czy może wystawić ci receptę na medyczną marihuanę.
Nie otrzymasz jej jednak, jeśli: masz alergię na konopie i zawarte w nich THC, jesteś w ciąży albo karmisz piersią, nadużywasz alkoholu albo masz myśli samobójcze. Marihuana lecznicza nie jest przepisywana także osobom, które cierpią na nieustabilizowaną depresję lub schizofrenię, mają problemy z układem oddechowym lub sercowo-naczyniowym. Zazwyczaj też, z uwagi na właściwości psychoaktywne konopi, medycznej marihuany nie przepisuje się dzieciom, młodzieży i dorosłym poniżej 25. roku życia. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki!
Warto też od razu podkreślić, że wbrew obiegowej opinii, konopie lecznicze nie uzależniają fizycznie korzystających z nich osób. Jednak pacjenci mogą uzależnić się od dobrego nastroju, jaki wywołuje marihuana – stale więc trzeba kontrolować ich stan.
Jak przebiega leczenie?
Jak stosować marihuanę medyczną? O tym zdecyduje zlecający terapię konopną lekarz. Substancje czynne mogą zostać podane pacjentowi na różne sposoby. Wbrew pozorom nie zawsze jest to poprzedzone waporyzacją (podgrzaniem) palenie suszu! Składniki aktywne mogą zostać podane pacjentowi również np. w postaci olejków CBD. Stosuje się je doustnie (np. pod język). Pod język podawane są również produkty na bazie leczniczej marihuany w formie aerozoli. Taka forma podania znacznie przyspiesza działanie zawartych w konopiach indyjskich substancji. Efekty przyjęcia leku zauważalne są już po ok. 5-15 minutach.
Medyczną marihuaną bogatą w THC i CBD można przyjmować także w postaci herbaty! Taki napar nie odurza, zawiera za to kwasy CBDA i THCA.
Odpowiednią ilość kannabinoidów można podać również w postaci surowego soku z marihuany albo ziołowej nalewki z jej dodatkiem.
Substancje aktywne pacjenci mogą wreszcie wdychać poprzez tzw. parowanie marihuany. Metoda ta jest podobna do popularnego spalania, przy którym wykorzystuje się susz konopny. Różnica polega na tym, że stosowane kwiaty albo oleje konopne podczas parowania nie są spalane, a jedynie podgrzewane. Nie wytwarza się więc szkodliwy dym, który towarzyszy każdorazowo spalaniu konopi.
Marihuana medyczna podawana bywa pacjentom także w postaci różnego typu produktów spożywczych. Są to produkty o przedłużonym wchłanianiu – efekty ich przyjęcia widoczne są dopiero po ok. 40-60 minutach. Kiedy taka forma podania się sprawdza? Najczęściej w czasie leczenia chorób przewlekłych, kiedy ważne jest utrzymywanie stałego poziomu substancji leczniczych, ale zachodzi obawa o ich przedawkowanie.
Marihuana medyczna dostępna może być też w postaci kapsułek – wówczas przyjmuje się ją dokładnie tak samo, jak inne leki. W ten sposób przyjmowanie specyfiku jest jeszcze prostsze i szybsze. Pacjenci, zwłaszcza starsi, wybierają ją więc bardzo chętnie.
Medyczną marihuanę można wreszcie stosować miejscowo. Ma ona wówczas postać maści i balsamów do smarowania. Kiedy właściwości lecznicze medycznej marihuany wykorzystywane są w ten sposób? Przede wszystkim w chorobach skórnych takich jak zapalenia i trudne do wygojenia infekcje. Marihuana łagodzi wówczas ból.
Działania niepożądane po zażyciu medycznej marihuany – co warto wiedzieć
Leczenie wielu chorób przewlekłych przy zastosowaniu medycznej marihuany przynosi bardzo dobre rezultaty. Czasem jednak, zwykle z uwagi na nieodpowiednie dawkowanie albo źle dobrany produkt leczniczy, mogą pojawić się skutki uboczne. Jakie? Najczęściej są to:
- nudności i wymioty;
- większy apetyt;
- zawroty głowy;
- spadek ciśnienia tętniczego;
- senność;
- przyspieszona praca serca.
Choć medyczna marihuana została zalegalizowana już dobrych kilka lat temu (w 2017 roku), jej przyjmowanie wciąż budzi kontrowersje. Wokół tego tematu wciąż ścierają się różne fakty i mity. Jeśli jednak cierpisz na jedną z chorób przewlekłych, przy której są wyraźne wskazania do stosowania medycznej marihuany, warto spróbować. Być może jej działanie terapeutyczne pomoże ci przezwyciężyć chorobę, a przynajmniej – uśmierzyć ból.
Zobacz także: