Recepta na marihuanę uprawnia cię do zakupu produktów na bazie konopi indyjskich wykorzystywanych w celu leczenia wielu schorzeń. Kiedy ją otrzymasz? Jakie są przeciwwskazania? Sprawdzamy!
Kiedy warto ubiegać się o receptę na marihuanę?
Medyczna marihuana sprawdza się podczas leczenia wielu schorzeń albo łagodzenia ich objawów. Należą do nich np. depresja, anoreksja, toczeń, różne typy nowotworów, przewlekłe choroby skóry czy stwardnienie rozsiane. Zwykle jednak terapia z zastosowaniem medycznej marihuany nie jest pierwszym wyborem lekarzy. Zalecają ją pacjentom, dopiero kiedy popularne konwencjonalne leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Jeśli więc leczysz się na jedną z chorób, w których terapii stosuje się medyczną marihuanę i chciałbyś spróbować, porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem.
Recepta na marihuanę – jak ją otrzymać?
Recepta na marihuanę wydawana jest na podstawie opinii lekarza, który cię prowadzi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji musi on dokładnie zapoznać się z historią twojej choroby oraz przeprowadzić szczegółowy wywiad.
Lekarz sprawdzi też jakie inne leki już przyjmujesz i zleci ci badania krwi. Dopiero po zapoznaniu się ze wszystkimi szczegółami, wystawi ci receptę na marihuanę. Dokładnie wskaże przy tym, jaki preparat i w jakiej dawce będziesz przyjmował. Przez cały czas leczenia pozostaniesz pod jego ścisłym nadzorem.
Pamiętaj przy tym, że recepta na marihuanę to nie to samo, co pozwolenie na legalne palenie jointów! Medyczna marihuana dostępna jest również w formie maści, kapsułek, aerozoli, olejków czy produktów spożywczych. Decyzję o tym, który z nich będzie najlepszy dla ciebie podejmie twój lekarz!
Przeciwwskazania do przyjęcia medycznej marihuany
W jakich sytuacjach recepta na marihuanę nie może być wystawiona? Lista przeciwwskazań nie jest zbyt długa. Znajdują się na niej takie stany jak:
- alergia na konopie indyjskie;
- ciąża i karmienie piersią;
- nadużywanie alkoholu;
- myśli samobójcze;
- nieustabilizowane choroby o podłożu psychicznym takie jak depresja i schizofrenia;
- problemy z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym;
- młody wiek – recepta na marihuanę nie jest wydawana dzieciom, młodzieży i dorosłym do ukończenia 25. roku życia (choć od tej zasady sporadycznie zdarzają się wyjątki).
Jak przygotować się do wizyty w aptece?
Otrzymałeś receptę na marihuanę medyczną? Możesz więc udać się do apteki, aby ją zrealizować! Wcześniej jednak odpowiednio się przygotuj. Weź ze sobą dowód osobisty oraz opinię lekarską. Dokumenty będą potrzebne przy odbieraniu leku. Mogą również przydać się w razie ewentualnej kontroli policji.
Recepta na marihuanę to pierwszy krok do podjęcia leczenia z wykorzystaniem medycznych preparatów na bazie konopi. Warto sięgać po nie i wypróbować, kiedy inne popularne leki nie przynoszą pozytywnych efektów!
Zobacz także:
- Medyczna marihuana – jakie schorzenia są nią leczone, kto może dostać receptę i jak przebiega leczenie medyczną marihuaną?
- Marihuana a depresja – gdy zawodzi standardowe leczenie
- Czy medyczna marihuana ma THC?
- Medyczna marihuana a jazda samochodem. Co warto wiedzieć?
- CBD – skutki uboczne stosowania olejku. Czy jest się czego obawiać? Interakcje z lekami, normy, przedawkowanie