Suszenie konopi – jak suszyć liście i kwiaty tej rośliny, aby zachowały pełne spektrum swoich dobroczynnych właściwości?

Jednym z najlepszych sposobów na przedłużenie okresu zdatności tych cennych, świeżych roślin jest umiejętne suszenie konopi. Możesz to zrobić na kilka sposobów, nawet w warunkach domowych.
suszenie konopi

Susz konopny z żeńskich kwiatów konopi siewnej jest bardzo wartościowy – zawiera duże ilości witamin, minerałów, terpenów, flawonów, izoflawonów, flawonoidów i kannabinoidów. Można korzystać z jego dobroczynnych właściwości poprzez palenie lub waporyzowanie. Jest on także używany do produkcji herbaty konopnej. Sprawdź, jak przebiega suszenie konopi, aby nauczyć się robić to samodzielnie.

Suszenie konopi a konserwowanie 

Suszenie konopi polega na suszeniu świeżych pąków – tak, aby ostatecznie zawierały mniej wilgoci, nie pleśniały i mogły być palone lub waporyzowane. Należy odróżnić proces suszenia od konserwowania. Ta druga metoda wydłużenia okresu zdatności użycia rośliny wiąże się z przechowywaniem jej w szczelnie zamkniętych pojemnikach co najmniej przez okres dwóch tygodni. Jest to doskonały sposób na rozwinięcie walorów smakowych i aromatu kwiatostanów.

Jak zabrać się za suszenie konopi?

Na świecie stosuje się kilka różnych metod suszenia konopi. Wybierz tę, która wydaje ci się najprostsza lub najbardziej zachęcająca:

  • suszenie w piecach – komercyjny piec możesz w warunkach domowych zastąpić zwykłym piekarnikiem, a uzyskasz takie same efekty. Jest to najlepszy sposób, który pozwala na dokładne kontrolowanie temperatury i poziomu wilgotności;
  • suszenie w kartonie – to popularna domowa metoda. Wymaga zawieszenia linki łączącej przeciwległe ścianki kartonu. Na niej zaczepia się ścięte kwiaty rośliny. Na dole kartonu można umieścić nieduży wiatrak, który będzie przyspieszał proces;
  • suszenie na słońcu – jest to najstarszy sposób na odparowanie wilgoci z roślin, jednakże może spowodować utratę części składników odżywczych;
  • suszarki do owoców – wygodny sposób, który pozwala kontrolować temperaturę i wilgoć. Jest to metoda wydajna, szybka i skuteczna, lecz wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu;
  • suszenie próżniowe – potrzebne są do tego specjalne urządzenia próżniowe obniżające temperaturę parowania wody. Ten współczynnik pozwala na skuteczne zachowanie większej ilości składników odżywczych w suszu.
Zobacz też:  Olej konopny na twarz – jak konopie działają na skórę i włosy?

Suszenie konopi jest najprostszym domowym sposobem na zakonserwowanie świeżej rośliny i przystosowanie jej do późniejszego użycia. Podczas tego procesu należy uważać, aby do kwiatów nie dostała się wilgoć ani szkodniki, które mogą uszkodzić lub całkowicie zniszczyć całe zbiory. Na czas trwania i skuteczność suszenia oraz ostateczne stężenie składników aktywnych wpływa wiele czynników, takich jak wilgotność powietrza, temperatura, wielkość zbiorów, cyrkulacja powietrza, a także czas i miejsce suszenia.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Recepta na marihuanę

Recepta na marihuanę – kto i kiedy ją otrzyma?

Next Article
Anandamid

Anandamid – wartościowy kannabinoid z Twojego organizmu. Jak naturalnie zwiększyć jego produkcję?

Related Posts