Ustawy konopne Polski i Komisji Europejskiej z 2022 roku – czy nadchodzą jakieś odczuwalne zmiany?

Ustawy konopne mają na celu regulację dopuszczalnych i zakazanych praktyk związanych z hodowlą, używaniem, przechowywaniem i sprzedażą różnych rodzajów konopi. Sprawdź, jakie są aktualne przepisy prawne w tej kwestii.
ustawy konopne

Krąży wiele pogłosek i teorii na temat tego czy i kiedy nastąpi legalizacja marihuany w Polsce. Obecnie nic na to nie wskazuje. W roku 2022 weszły jednak w życie pewne ustawy konopne zmieniające obowiązujące limity i przepisy prawne dotyczące uprawy konopi siewnych w Polsce i Europie. Z tymi zmianami zapoznasz się w artykule poniżej.

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z magazynrolnika.pl

Ustawy konopne z 2022 roku – co się zmieniło w porównaniu do wcześniejszych lat?

Na początku roku 2022 do wglądu sejmu trafiły trzy ustawy konopne traktujące o różnych aspektach prawa konopnego i przeciwdziałania narkomanii. Dwa z tych projektów miały główne założenie legalizacji hodowli i posiadania marihuany. Nie doczekały się one zatwierdzenia. Jednakże inaczej sprawa wyglądała z trzecim dokumentem – traktującym o podniesieniu dopuszczalnego limitu THC w konopiach siewnych.

Do tej pory maksymalna ilość tego psychoaktywnego, narkotycznego składnika konopi wynosiła 0,2%. W przeszłości zdarzały się takie przypadki, że roślina miała wskazanie 0,21% THC. Choć różnica była minimalna, w oczach prawa rolnik stawał się w tym momencie producentem narkotyków. Warto zaznaczyć, że tak drobne wahania w zawartości tej substancji zależą głównie od stopnia nasłonecznienia i rodzaju gleby. Nie mają one najczęściej nic wspólnego z zamiarami rolnika.

Podniesienie legalnego stężenia THC w konopiach siewnych do 0,3% ma więc na celu jedynie zadbanie o to, aby polscy producenci nie obawiali się trafienia przed sąd na skutek tych małych, niekontrolowanych wahań. Ta jedna dziesiąta procenta nie wpływa jednak w żadnym stopniu na odczuwanie skutków działania konopi siewnych. Jest to zdecydowanie niewystarczająca ilość, aby zauważyć jakiekolwiek efekty narkotyczne.

Na mocy Komisji Europejskiej, ustawy konopne przeszły w 2022 roku małą zmianę, która będzie korzystnie odczuwalna dla hodowców. Maksymalne dopuszczalne stężenie THC w suchej żywności konopnej ma wynosić 0,3%.

Zobacz też:  Czy medyczna marihuana ma THC?

Nowelizacja ustawy o uprawie maku i konopi

24 marca 2022 roku Sejm uchwalił poprawki do ustawy o uprawie konopi i maku. Zmiany te weszły w życie 7 maja tego samego roku. Na ich mocy, aby hodować te rośliny należy jedynie zgłosić odpowiedni wniosek do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ustawa przenosi też obowiązek monitorowania upraw z wójtów na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolników. Rozszerzony został też katalog dopuszczalnego przeznaczenia i celów wykorzystania maku i konopi włóknistych.

Nowe ustawy konopne nie wprowadziły w życie żadnych zmian związanych z legalnością marihuany narkotycznej ani leczniczej. Zmiany dotyczą jedynie upraw maku i konopi siewnej. Obecnie mogą być już hodowane jako surowiec na cele energetyczne, weterynaryjne, paszowe, pszczelarskie, nawozowe, naturalne środki ochrony roślin. Dopuszczalne jest także uprawianie ich w celach naukowo-badawczych i na potrzeby własne.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
czy marihuana obniża ciśnienie krwi

Czy marihuana obniża ciśnienie krwi?

Next Article
ile utrzymuje sie marihuana w moczu

Ile utrzymuje się marihuana w moczu?

Related Posts