Wpływ marihuany na mózg to temat, który od lat wywołuje wiele kontrowersji. Czy faktycznie THC powoduje nieodwracalne zmiany w całym układzie nerwowym człowieka, a nawet – zmienia osobowość? A może jest inaczej? Wyjaśniamy!
Wpływ marihuany na mózg – fakty
Czy rzeczywiście istnieje jakikolwiek wpływ marihuany na mózg człowieka? Tak – przynajmniej krótkotrwały! THC, czyli główna substancja psychoaktywna zwarta w konopiach, ma strukturę chemiczną bardzo podobną do anandamidu – związku, który naturalnie występuje w organizmie. Anandamid odpowiada m.in. za twój nastrój, odczuwanie przyjemności lub bólu. I te same kwestie regulować będzie spożyta marihuana. Kiedy więc dostarczysz jej do organizmu niewiele, wprawisz się w stan relaksu i odprężenia. Zbyt wiele substancji wywoła jednak odwrotną reakcję – może pojawić się lęk oraz myślenie paranoidalne.
Warto przy tym zaznaczyć, że marihuany nie powinny przyjmować dzieci i młodzież do lat 16 (a najlepiej do czasu osiągnięcia przez mózg pełnej dojrzałości, czyli do ok. 25 roku życia). Wczesne przyjmowanie THC może doprowadzić do wzrostu impulsywności oraz spowodować zmiany w istocie białej mózgu.
Mity, które narosły wokół spożywania suszu z konopi
Często mówi się o negatywnym wpływie marihuany na mózg także w dłuższej perspektywie. Jednak tutaj nie jest to już takie jednoznaczne. Obiegowe twierdzenie, że marihuana uszkadza mózg, wywodzi się z obserwacji osób przyjmujących często wątpliwej jakości substancje wzbogacone innymi, dodanymi środkami. Nie ma jednak badań przeprowadzonych na grupie dorosłych osób przyjmujących przez dłuższy czas czystą marihuanę uprawianą w kontrolowanych warunkach. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czy (i jaki) jest wpływ marihuany na mózg osoby, która stosuje ją przez dłuższy czas.
Wiadomo natomiast, że marihuana (przyjmowana w małych ilościach!) może pozytywnie wpływać na mózg seniorów. Skutecznie hamuje ona zachodzące z wiekiem procesy neurodegeneracyjne, wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz wspiera funkcje poznawcze mózgu.
Wpływ marihuany na mózg to temat, który wciąż wywołuje wiele kontrowersji. Nietrudno zaobserwować, jak na zachowanie człowieka THC wpływa krótko po przyjęciu. Co jednak dzieje się w dłuższej perspektywie czasowej? Tego, na razie, nie można stwierdzić z całkowitą pewnością. Dlatego też trzeba bardzo ostrożnie podchodzić zarówno do doniesień o negatywnym wpływie marihuany na mózg, jak i do tych, które z całą stanowczością dowodzą, że długotrwale stosowana marihuana nie wywołuje żadnego wpływu.
Zobacz także: